Ruszają zapisy na kursy doszkalające w Gdyni – sprawdź terminy i tematykę

Doradcy obywatelscy mogą wybrać kurs doszkalający spośród czterech proponowanych, które od sierpnia rozpoczną się w Gdyni. Wśród proponowanych tematów: mediacja, ulgi i uprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami, pokonywanie trudności w pracy doradczej, pomoc osobom pokrzywdzonych przestępstwem.

 

Przypomnijmy, że zgodnie z art 11 a ust 2 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej doradcy świadczący poradnictwo obywatelskie mają obowiązek odbyć corocznie minimum 8-godzinny kurs doszkalający  z zakresu praktycznych aspektów związanych ze świadczeniem poradnictwa obywatelskiego, w tym dotyczących poszczególnych jego dziedzin, tj. spraw mieszkaniowych, zadłużeniowych, związanych z zabezpieczeniem społecznym.

 

OPIS KURSÓW

Zachęcamy do zapoznania się z opisem kursów, które w najbliższym czasie przeprowadzimy w Gdyni.

Ulgi i uprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami

Podczas kursu przybliżymy uczestnikom całe spektrum ulg i uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami (w zależności od stopnia niepełnosprawności), począwszy od zasad korzystania z karty parkingowej, poprzez ulgi transportowe, aż po ulgi do muzeów, na telefony komórkowe, zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, paszportowe itp.

Ponadto porozmawiamy o różnych aspektach pracy z osobami z niepełnosprawnościami oraz instytucjach i organach zajmujących się pomocą osobom z niepełnosprawnościami.

Mediacja – wygrana czy przegrana

Wypracowane wspólne porozumienie uczestników mediacji ma charakter wygrana – wygrana. Czy tak w rzeczywistości jest postrzegana mediacja? A może jednak wygrana – przegrana?

Nierzadko w mediacji pojawiają się pełnomocnicy, którzy reprezentują strony w sądach. Nastawieni na spór, traktują strony jako przeciwników. A zatem zakładają, że jedna strona wygra, druga przegra. Czy w mediacji możliwa jest rola pełnomocnika bez zachowań typowych w sądzie?

O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się podczas kursu. Ponadto omówimy, jak przygotować i zachęcić stronę do mediacji oraz jak przygotować plan mediacji.

Pokonywanie trudności w pracy doradcy poradnictwa obywatelskiego

Podczas kursu uczestnicy dowiedzą się, jak efektywnie współpracować z klientem oraz zachęcać go do wykonywania zaplanowanych działań. Omówimy także, jak radzić sobie z trudnościami w pracy poradniczej i jak dbać o przestrzeganie standardów.  Uczestnicy poznają nowe techniki komunikacyjne użyteczne w zapobieganiu i radzeniu sobie z negatywnymi emocjami. Będą mieli możliwość praktycznego przećwiczenia zdobytych umiejętności, dzięki czemu zyskają poczucie aktywnego kierowania procesem doradczym oraz zwiększą swoje poczucie kompetencji w tym obszarze.

Pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z metodą pracy z osobami pokrzywdzonymi przestępstwem, w szczególności z osobami dotkniętymi przemocą w rodzinie. Uczestnicy dowiedzą się, jak rozpoznawać potrzeby klientów z dotkniętych takimi problemami oraz zdobędą praktyczną wiedzę z zakresu prawa karnego i procedury karnej.

Podczas kursu uczestnicy dowiedzą się, jak wzmocnić osobę w szukaniu specjalistycznej pomocy, kto może zapewnić wsparcie psychologiczne, jaka jest rola i oferta ośrodków pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.

 

METODA

Szkolenie prowadzone jest metodą warsztatową, 2 trenerów, grupy – 15-18 osób.

 

TERMINY

  • 03.08.2019, godz. 10:00-19:0 –  Ulgi i uprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami
  • 10.08.2019, godz. 10:00-19:00 – Mediacja – wygrana czy przegrana
  • 24.08.2019, godz. 10:00-19:00 – Pokonywanie trudności w pracy doradcy poradnictwa obywatelskiego
  • 08.09.2019, godz. 10:00-19:00 – Pomoc osobom pokrzywdzonych przestępstwem

 

MIEJSCE

Kursy prowadzimy przy ul. 3 Maja 27-31, w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych.

 

 

 

CENA

Cena kursu doszkalającego wynosi 750 zł

 

ZAPISY

Zapisy odbywają się przez formularz – https://zbpo.bookero.pl/

 

KONTAKT

W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu:

  • e-mail – szkolenia@zbpo.org.pl
  • telefon – 22 118 92 92 – czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 16:00

 

HARMONOGRAM I TEMATYKA KURSÓW DOSZKALAJĄCYCH

Kursy doszkalające (kursy jednodniowe, 8-godzinne) dla doradców obywatelskich prowadzone będą w trzech ośrodkach ZBPO:

  • Gdyni,
  • Rudzie Śląskiej,
  • Warszawie.

Szczegółową ofertę kursów znajdziecie Państwo w dziale “KURSY DOSZKALAJĄCE” (menu główne – obszar “SZKOLENIA”). Harmonogram i miejsca przedstawiamy natomiast w dziale “TERMINY I MIEJSCA” (menu główne – obszar SZKOLENIA).