Kursy w Rudzie Śląskiej – trwa nabór na kursy doszkalające dla doradców obywatelskich

Ruda Śląska to jeden z trzech naszych ośrodków, w którym oferujemy doradczyniom i doradcom obywatelskim możliwość odbycia kursu doszkalającego i jednocześnie realizację obowiązku wynikającego z ustawy  o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

Przypomnijmy, że doradcy świadczący zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą (zgodnie z art 11 a ust 2 ustawy) poradnictwo obywatelskie, mają obowiązek odbyć corocznie minimum 8-godzinny kurs doszkalający z zakresu praktycznych aspektów związanych ze świadczeniem poradnictwa obywatelskiego, w tym dotyczących poszczególnych jego dziedzin, tj. spraw mieszkaniowych, zadłużeniowych, związanych z zabezpieczeniem społecznym.

 

TERMINY I TEMATYKA

  • 1. 09. 2019 r. Wpływ zmian w przepisach na sytuację klientów poradnictwa obywatelskiego
  • 7. 09. 2019 r. Problemy imigrantów i uchodźców na terenie Polski (uregulowanie pobytu, zatrudnienie, uzyskanie pomocy finansowej i mieszkaniowej)
  • 8. 09. 2019 r. Pokonywanie trudności w pracy doradcy poradnictwa obywatelskiego
  • 28.09. 2019 r. Ulgi i uprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami

Zajęcia odbywać się będą w godzinach 10:00-19:00.

 

MIEJSCE

Kursy prowadzimy w Rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości, ul. Goduli 36, 41-700 Ruda Śląska

 

 

METODA

Szkolenie prowadzone jest metodą warsztatową, 2 trenerów, grupy – 15-18 osób.

 

CENA

Cena kursu doszkalającego wynosi 750 zł

 

ZAPISY

Zapisy odbywają się przez formularz – https://zbpo.bookero.pl/

 

KONTAKT

W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu:

  • e-mail – szkolenia@zbpo.org.pl
  • telefon – 22 118 92 92 – czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 16:00

 

OPIS KURSÓW

Zachęcamy do zapoznania się z opisem kursów, które w najbliższym czasie przeprowadzimy w Rudzie Śląskiej.

Wpływ zmian w przepisach na sytuację klientów poradnictwa obywatelskiego 

Ostatni rok przyniósł szereg zmian w trzech, zasadniczych dla poradnictwa obywatelskiego obszarach – sprawach mieszkaniowych, zadłużeniowych,  z zakresu zabezpieczenia społecznego. Zmieniła się m.in. ustawa o ochronie praw lokatorów, pojawiło się szereg nowych świadczeń pomocowych. Każdy doradca obywatelski powinien mieć wiedzę na temat tych zmian i umiejętność wykorzystywania jej w pracy z klientem.

Podczas kursu przybliżymy Państwu praktyczne aspekty zmian w przepisach w trzech, zasadniczych dla poradnictwa obywatelskiego obszarach. Omówimy także trudności związane ze świadczeniem porad i sposoby ich pokonywania.

Problemy imigrantów i uchodźców na terenie Polski (uregulowanie pobytu, zatrudnienie, uzyskanie pomocy finansowej i mieszkaniowej)

Podczas szkolenia uczestnicy uzyskają wiedzę na temat praw i obowiązków cudzoziemców z obszaru UE oraz spoza Unii, w tym uchodźców. Poruszone zostaną zagadnienia dotyczące między innymi obowiązku rejestracji, uprawnień i świadczeń dla cudzoziemców, zasad podejmowania pracy, rejestracji jako osób bezrobotnych, opieki zdrowotnej, edukacji. Ukończenie szkolenia pozwoli na zwiększenie wiedzy i kompetencji uczestników w zakresie podstawowych przepisów prawnych dotyczących pobytu cudzoziemców w Polsce.

Pokonywanie trudności w pracy doradcy poradnictwa obywatelskiego

Podczas kursu uczestnicy dowiedzą się, jak efektywnie współpracować z klientem oraz zachęcać go do wykonywania zaplanowanych działań. Omówimy także, jak radzić sobie z trudnościami w pracy poradniczej i jak dbać o przestrzeganie standardów.  Uczestnicy poznają nowe techniki komunikacyjne użyteczne w zapobieganiu i radzeniu sobie z negatywnymi emocjami. Będą mieli możliwość praktycznego przećwiczenia zdobytych umiejętności, dzięki czemu zyskają poczucie aktywnego kierowania procesem doradczym oraz zwiększą swoje poczucie kompetencji w tym obszarze.

Ulgi i uprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami

Podczas kursu przybliżymy uczestnikom całe spektrum ulg i uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami (w zależności od stopnia niepełnosprawności), począwszy od zasad korzystania z karty parkingowej, poprzez ulgi transportowe, aż po ulgi do muzeów, na telefony komórkowe, zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, paszportowe itp.

Ponadto porozmawiamy o różnych aspektach pracy z osobami z niepełnosprawnościami oraz instytucjach i organach zajmujących się pomocą osobom z niepełnosprawnościami.

 

INFORMACJA O KURSACH DOSZKALAJĄCYCH

Kursy doszkalające (kursy jednodniowe, 8-godzinne) dla doradców obywatelskich prowadzimy w trzech ośrodkach:

  • Gdyni,
  • Rudzie Śląskiej,
  • Warszawie.

Szczegółową ofertę kursów znajdziecie Państwo w dziale “KURSY DOSZKALAJĄCE” (menu główne – “SZKOLENIA”).
 
 

Skip to content